Ostatnia aktualizacja 30 maja, 2023 at 02:34 am
Analiza SWOT: Chat GPT
- Analiza SWOT: Chat GPT
- Mocne strony Chat GPT
- Słabe strony Chat GPT
- Szanse stojące przed technologią Chat GPT
- Zagrożenia dla Chat GPT
- Wnioski z analizy SWOT Chat GPT
- Chat GPT – co powinieneś wiedzieć?
- OpenAI – co to?
- Chat GPT – co to znaczy?
- Czy Chat GPT jest płatny?
- Kogo zastąpi sztuczna inteligencja?
- Dokąd zmierzamy?
- Sprawdź pozostałe wpisy na blogu
Od listopada 2022 roku „Chat GPT” to buzzword, które gości na ustach milionów osób z wielu różnych branż. Jedni straszą, że sztuczna inteligencja, niczym Skynet z Terminatora, zneutralizuje ludzkość. Inni uważają, że wiele ludzi straci przez nią pracę, a jeszcze inni upatrują w niej szans na dynamiczny rozwój naszej cywilizacji. Postanowiłem więc przyjrzeć się Chatowi GPT w kontekście analizy SWOT. Poniżej znajdziesz najważniejsze wnioski.
Analiza SWOT to metoda analizy strategicznej przedsiębiorstw i skupia się na czterech obszarach:
Metodę wykorzystałem do lepszego poznania Chat GPT.
Mocne strony Chat GPT
Słabe strony Chat GPT
Potrzebujesz pomocy w prowadzeniu kampanii Google Ads?
Szanse stojące przed technologią Chat GPT
Zagrożenia dla Chat GPT
Wnioski z analizy SWOT Chat GPT
Sztuczna inteligencja nie jest obecnie tworem świadomym, który mógłby sam o sobie stanowić. Niemniej jednak narzędzie ma ogromny potencjał do tego, aby usprawnić pracę specjalistów z różnych branż. W niektórych przypadkach może oznaczać to typowe zastąpienie pracy człowieka algorytmem, który wykona zadanie szybciej i z mniejszym współczynnikiem błędu.
Goldman Sachs w raporcie BBC poinformował, że AI może zastąpić równowartość 300 milionów miejsc pracy na świecie. Analitycy banku zauważyli, że 46% zadań w zawodach administracyjnych i 44% w przypadku zawodów prawniczych można zautomatyzować. Natomiast np. w budownictwie to tylko 6%.
Narzędzie usprawnia pracę przede wszystkim powtarzalne i czasochłonne, które są dla człowieka monotonne. Dzięki temu pracownik może skupić się na bardziej ambitnych zadaniach. Upowszechnienie się Chat GPT lub innych narzędzi AI może wiązać się także z koniecznością przekształcenia zawodowego części pracowników albo podniesienia kompetencji.
Istnieć mogą także inne zagrożenia, ale i szanse, o których jako ludzkość nie mamy dzisiaj pojęcia. Nassim Taleb zauważył, że na kształt świata mają wpływ niespodziewane i rzadkie zdarzenia, które nazwał „czarnymi łabędziami”. Czy Chat GPT i rozwój sztucznej inteligencji są czymś takim? Historia wszystko zweryfikuje.
Chat GPT – co powinieneś wiedzieć?
Zacząłem od analizy SWOT Chatu GPT, ale mam świadomość, że nie wszyscy wiedzą czym dokładnie jest to narzędzie. Co więcej, jak można je praktycznie wykorzystać np. na użytek prywatny lub firmie i z jakimi kosztami wiąże się implementacja tego rozwiązania. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, o to, kto stworzył Chat GPT.
OpenAI – co to?
W dużym skrócie OpenAi to twórca Chat GPT. Jest to amerykańskie laboratorium badawcze, które specjalizuje się w sztucznej inteligencji. W styczniu 2023 r. pojawiła się informacja, że Microsoft zainwestuje w firmę 10 miliardów dolarów. W zamian przedsiębiorstwo ma stworzyć rozwiązanie, które pomoże wyszukiwarce BING dogonić, a następnie prześcignąć konkurencję. Cel jest jasny – pokonać obecnego lidera, tj. Google.
Chat GPT – co to znaczy?
Przejdźmy do clue sprawy, czyli samego narzędzia. Chat GPT ( ang. Generative Pre-trained Transformer) to model służący do generowania odpowiedzi na informacje, które wprowadza użytkownik. Narzędzie uczyło się na ogromnych zbiorach danych, co umożliwia mu na prowadzenie i angażowanie się w rozmowy z wielu obszarów wiedzy. Jest to możliwe dzięki funkcji regresywnej modelu, która umożliwia pozyskiwanie kolejnych funkcji i modeli odpowiedzi bez udziału człowieka.
Ciekawostka
Chat GPT w zaledwie 5 dni zyskał ponad 1 milion użytkowników. Zdobycie takiej ilości użytkowników zajęło Instagramowi 2,5 miesiąca, Facebookowi 10 miesięcy, a Netflixowi 41 miesięcy.
Z kolei liczba 100 milionów użytkowników pojawiła się po 2 miesiącach. Dla porównania TikTok potrzebował na to 9 miesięcy.
Czy Chat GPT jest płatny?
Narzędzie jest darmowe, ale dostępna jest także płatna wersja serwisu. OpenAI uruchomiło ją w lutym 2023 r., a abonament miesięczny wynosi ok. 110 zł. Istnieje więc możliwość darmowego użytkowania oprogramowania z ograniczeniami, np. co do długości tekstu, jak i w wersji płatnej, gdzie limitów jest wyraźnie mniej.
Kogo zastąpi sztuczna inteligencja?
Badanie „Barometr Polskiego Rynku Pracy” pokazało, że 12% osób przyznaje, że „zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku w wyniku automatyzacji wdrożonej w firmie stracił pracę”. Firma Personnel Service wskazała 20 branż, które są „zagrożone” zastąpieniem przez roboty, automatyzację i sztuczną inteligencję”
- Kasjerzy;
- Operatorzy telefonów i centrali telefonicznych;
- Pracownicy obsługi klienta i telemarketerzy;
- Kontrolerzy ruchu lotniczego;
- Taksówkarze i kierowcy samochodów dostawczych;
- Magazynierzy i pracownicy branży logistycznej;
- Pracownicy montażu i produkcji;
- Operatorzy urządzeń logistycznych;
- Pracownicy banków;
- Agenci ubezpieczeniowi i pośrednicy kredytowi;
- Księgowi i audytorzy
- Asystenci biurowi i sekretarki;
- Asystenci prawni;
- Robotnicy budowlani i remontowi;
- Rolnicy
- Pracownicy ochrony i monitoringu;
- Analitycy danych i statystycy;
- Operatorzy maszyn do przetwarzania danych;
- Archiwiści i bibliotekarze;
- Drukarze i pracownicy poligrafii.
Z badania wynika, że „na razie” mogą spać spokojnie trenerzy sportowi, psychologowie, pielęgniarze czy nauczyciele. Warto jednak zauważyć, że w niektórych branżach potrzebny jest dalszy postęp. Jak dotychczas samochody autonomiczne nie są na tyle powszechne, aby zrezygnować z usług taksówkarzy czy przewoźników logistycznych. Wznoszenie budynków odbywa się przy pomocy maszyn i nowych technologii, ale nadal niezbędna jest obecność człowieka.
AI może częściowo zastąpić pracowników i docelowo usprawnić pracę zespołów. Niemniej jednak będą pojawiać się sytuację, gdzie „zatrudnienie” algorytmu może skutkować ograniczeniem liczby pracowników. Warto więc obserwować postępy rozwoju Chatu GPT i technologii AI, a następnie w porę reagować, np. poprzez przekształcenie się lub podniesienie kompetencji.
Dokąd zmierzamy?
Nie mam szklanej kuli, która przepowie przyszłość. Uważam jednak, że rozwój AI może mieć pozytywny wpływ na rozwój firm, a nawet samej ludzkości. Jak dotychczas Chat GPT nie ma świadomości, a więc należy go traktować jako narzędzie. Niemniej jednak jest ono potężne i może zostać wykorzystane w słusznej sprawie, ale i do niecnych celów. Dlatego tak ważne są kwestie bezpieczeństwa, o których z pewnością nie raz usłyszymy w kontekście sztucznej inteligencji. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że Chat GPT lub jemu podobne twory pchną biznes i ludzkość na nowe tory postępu. Czy czeka nas kolejna rewolucja przemysłowa?
Masz problem z reklamą swojego biznesu? Pozwól, że Ci pomogę