Co to jest konwersja w marketingu?

Co to jest konwersja

Konwersja w marketingu to pojęcie określające skuteczność kampanii marketingowych. Oznacza ona przekształcenie potencjalnego klienta w realnego klienta poprzez wykonanie określonej akcji, takiej jak wysłanie formularza, dokonanie zakupu, kliknięcie w adres mailowy czy numer telefonu lub rejestracja do newslettera. Konwersja może być mierzona w wielu różnych formach, w zależności od celów kampanii.

Dlaczego warto śledzić konwersje?

Śledzenie konwersji jest ważne, ponieważ pozwala marketerom zrozumieć, jak dobrze ich kampanie marketingowe wykonują swoją pracę. Poprzez śledzenie konwersji marketer może zobaczyć, jak dobrze ich działania wpływają na wyniki firmy i czy wydają swoje pieniądze w sposób efektywny. Śledzenie konwersji może również pomóc marketerom ulepszyć kampanie, aby stały się bardziej skuteczne, a tym samym uzyskać lepsze wyniki. Innymi słowy – jeśli kampanie/grupy reklam/słowa kluczowe nie przynoszą konwersji, a tylko generują koszt – to nie ma sensu dłużej za nie płacić.

Co to jest konwersja w Google Ads?

Konwersja w Google Ads to działanie, które wykonuje użytkownik na Twojej stronie i jest ono biznesowo istotne. Może być to zamówienie, zapis do newslettera lub inna akcja, np. kliknięcie w adres mailowy czy numer telefonu. Konwersja może ułatwić Twojemu biznesowi określenie, jak skuteczne były Twoje kampanie reklamowe, co pozwala Ci wybrać najskuteczniejsze reklamy i ulepszyć swoją stronę docelową. W rezultacie może to zwiększyć ROI i ogólną skuteczność Twoich kampanii reklamowych.

Czy warto śledzić konwersje w Google Ads? 

Tak, śledzenie konwersji w Google Ads jest bardzo ważne i może pomóc freelancerom Google Ads uzyskać lepsze wyniki. Śledzenie konwersji w Google Ads pozwala marketerom lepiej monitorować efektywność ich kampanii i wiedzieć, jak dobrze ich reklamy wpływają na wyniki firmy. Pomaga to marketerom lepiej zrozumieć, jakie działania są skuteczne, a jakie nie, aby mogli skuteczniej wykorzystać swoje budżety reklamowe.

Potrzebujesz pomocy w prowadzeniu kampanii Google Ads?

Śledzenie konwersji w Google Analytics czy warto? 

Tak, zdecydowanie warto. Śledzenie konwersji w Google Analytics pozwala Ci zrozumieć, jak ludzie odwiedzający Twoją stronę wykonują konkretne czynności. To daje Ci wgląd w to, co działa, a co nie, i ułatwia podejmowanie trafnych decyzji biznesowych. Możesz używać Google Analytics do śledzenia wszystkich rodzajów konwersji, od płatnych do organicznych (czyli z SEO), a nawet do śledzenia konwersji w różnych kanałach i źródłach. Śledzenie konwersji w Google Analytics może Ci również pomóc w optymalizacji Twojej witryny internetowej. Czytaj dalej o testach A/B i optymalizacji konwersji.

Jakie są rodzaje konwersji wraz z przykładami?

Istnieje wiele rodzajów konwersji, które można śledzić w Google Analytics. Oto niektóre z nich:

1. Konwersje oparte na sprzedaży: są to konwersje, które są bezpośrednio związane ze sprzedażą produktu lub usługi. Przykładem tego rodzaju konwersji jest zakup produktu na sklepie internetowym.

2. Konwersje oparte na akcji: są to konwersje, które nie są bezpośrednio związane ze sprzedażą produktu lub usługi, ale są ważne dla biznesu. Przykładem tego rodzaju konwersji jest zapisanie się do newslettera lub rejestracja w serwisie.

3. Konwersje oparte na wyświetleniach: są to konwersje, które są związane z wyświetleniem określonego elementu na stronie internetowej. Przykładem tego rodzaju konwersji jest wyświetlenie cennika, który może być niżej na stronie.

4. Konwersje oparte na czasie: są to konwersje, które są związane z ilością czasu spędzonego na stronie internetowej. Przykładem tego rodzaju konwersji jest spędzenie określonej ilości czasu na stronie. Tego typu konwersje mierzy się w celu zbadania zaangażowania użytkownika, np. jak efektywny jest nasz content marketing, posty na blogu.

Co to jest makrokonwersja i mikrokonwersja?

Makrokonwersja to konwersja, która jest związana z głównymi celami biznesowymi witryny. Przykładami makrokonwersji są zakup produktu, dołączenie do listy mailingowej, rejestracja w serwisie lub wyświetlenie określonego elementu. Mikrokonwersja to konwersja, która jest związana z mniejszymi celami biznesowymi witryny. Przykładami mikrokonwersji są kliknięcie w link, wyświetlenie strony lub przeczytanie artykułu. Oczywiście każda strona jest inna i rodzaj i ilość mikrokonwersji i makrokonwersji może się różnić.

Co to jest współczynnik konwersji?

Współczynnik konwersji to wskaźnik wyrażający procentowy odsetek osób, które poświęciły czas na wykonanie określonej czynności, na przykład dokonanie zakupu, rejestracji w serwisie, wypełnienie formularza lub kliknięcie w link. Zazwyczaj mierzy się współczynnik konwersji w odniesieniu do ruchu strony internetowej.

Jaki jest dobry współczynnik konwersji?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wskaźnik konwersji zależy od wielu czynników, takich jak branża, rodzaj oferowanych produktów i usług, rodzaj użytkowników, którzy odwiedzają stronę itp. Niemniej jednak w przypadku większości witryn internetowych współczynnik konwersji powinien się mieścić w przedziale od 1 do 5%.

Jak poprawić współczynnik konwersji?

Aby poprawić współczynnik konwersji, należy w pierwszej kolejności zidentyfikować przyczyny niskich wyników. Następnie należy podjąć działania mające na celu poprawę jakości strony internetowej, zoptymalizowanie zawartości, zmianę procesu zakupu lub wdrożenie skutecznych kampanii marketingowych. Wpływ na współczynnik konwersji może mieć, np. zbyt długi proces zakupowy w przypadku sklepów internetowych. W przypadku stron zbierających leady – zbyt wiele pól w formularzu może zniechęcać użytkownika do kontaktu. Od pewnego czasu bardzo prężnie rozwija się dziedzina UX i UI, dzięki którym poruszanie się użytkowników po stronie ma być bardzo łatwe i intuicyjne, co przekłada się na zwiększenie współczynnika konwersji.

Czym są testy A/B?

Testy A/B to rodzaj testów, w których porównuje się dwa różne warianty danego produktu lub usługi. Używa się ich, aby wybrać wariant, który będzie lepiej działał i przyniesie większe korzyści. W testach A/B używa się dwóch różnych wariantów produktu lub usługi, które są testowane jednocześnie w tym samym środowisku, aby porównać ich wyniki. Te same grupy użytkowników są wykorzystywane do porównania wyników, a wszystkie inne zmienności są znormalizowane, aby zminimalizować błąd. Wyniki testów A/B pozwalają firmom wybrać najlepszą opcję, aby zapewnić lepsze doświadczenie użytkowników i zwiększyć zyski.

Testy A/B w optymalizacji konwersji są szczególnie przydatne, ponieważ pozwalają firmom porównać skuteczność różnych elementów strony internetowej lub aplikacji. Testy A/B mogą obejmować różne warianty stron internetowych, treści, słów kluczowych, formatów reklam i wiele innych. Zmierzają one do identyfikacji najskuteczniejszego wariantu, aby zwiększyć liczbę konwersji stron internetowych i zwiększyć zyski.

Co to jest CRO?

CRO (Optymalizacja Konwersji) to strategia marketingowa skoncentrowana na zwiększaniu współczynnika konwersji na stronie internetowej lub aplikacji. CRO opiera się na wykorzystaniu danych i analizy, aby określić, w jaki sposób strona internetowa lub aplikacja może zostać zoptymalizowana, aby zwiększyć liczbę konwersji. Strategia CRO obejmuje testowanie różnych elementów strony internetowej lub aplikacji, w tym projekt, treść, słowa kluczowe, formaty reklam, wideo i wiele innych. Celem jest zwiększenie współczynnika konwersji poprzez optymalizację tych elementów.